*Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie / lub innej Komendy Wojewódzkiej właściwej do miejsca zamieszkania

Własna broń – to jest realne!

POZWOLENIE NA BROŃ

Drogę do posiadania własnej broni palnej przebyło już tysiące polskich strzelców, w tym także ja. Mogę powiedzieć, że zdobycie pozwolenia na broń można porównać ze zdawaniem na prawo jazdy, tylko procedura trwa trochę dłużej.

Tak jak z prawkiem, trzeba zdać egzamin (do którego Cię przeszkolę) a reszta to typowo urzędnicza papierologia i oczekiwania na listonosza. Zobacz, to nie jest aż tak trudne!

W ciągu około 4 miesięcy możesz stać się posiadaczem nawet 39 sztuk broni – brzmi nieźle?

Warunki uzyskania pozwolenia na broń.

– należy mieć ukończone 21 lat
– być osobą niekaraną
– zdrową psychicznie
– zamieszkałą na terenie Polski

Jakie są rodzaje pozwoleń na broń?

W Polsce występuje wiele różnych rodzajów pozwoleń na broń. Każde z nich uprawnia do innego typu broni oraz ma inne wymagania do spełnienia. Różnią się także trudnością w ich uzyskaniu. Ja polecam zrobić poniższe rodzaje pozwoleń:
– pozwolenie na broń sportową
– pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich
– dopuszczenie do broni sportowej

Moim uczniom udostępniam wzory pism, które ułatwiają powodzenie misji.

Dlaczego polecam to rozwiązanie?

Ponieważ połączenie tych pozwoleń ma zalety, które się wzajemnie dopełniają, a dodatkowy koszt jest pomijalny.

Po pierwsze: pozwolenie do celów sportowych minimalizuje styczność z instytucjami takimi jak Policja. Jednocześnie w tym rodzaju pozwolenia jest ograniczana ilość broni do 9 sztuk (w naszym województwie).
Dodatkowo, pozwolenie sportowe wymaga przynależności do PZSS, brania udziału w zawodach i regularnych opłat co roku, by je utrzymać. (ALE dzięki uczestnictwu w zawodach strzeleckich mamy pewność, że nie zapomnimy jak bezpiecznie obsługuje się broń. Wyniki nie są też istotne dla utrzymania pozwolenia).

Po drugie: pozwolenie do celów kolekcjonerskich jest wydawane na 30 sztuk (można później dodatkowo rozszerzyć). Pozwolenie kolekcjonerskie jest łatwe w utrzymaniu – nie wymaga aktualnej licencji zawodniczej, ani uczestnictwa w zawodach.

Podsumowując: posiadając oba pozwolenia, mamy wszystkie zalety. Omijamy trudny egzamin na Policji, część broni (zarejestrowanej do celu sportowego) możemy nosić załadowaną, łącznie mamy pozwolenie na znacznie większą ilość sztuk niż przy samym sportowym, a jeśli nie chcemy lub nie możemy dalej spełniać wymogów PZSSu to wystarczy przerejestrować posiadaną broń na cel kolekcjonerską i utrzymamy pozwolenie z minimalnymi kosztami rocznymi.

Podsumowując:

  • Czas: około 4-6 miesięcy

  • Koszt: około 3000 zł
  • można nosić broń załadowaną
  • można brać broń w użyczenie

ZAPISZ SIĘ NA KURS DO EGZAMINU
NA PATENT STRZELECKI

Drogę do posiadania broni palnej przebyło już tysiące polskich strzelców, w tym także ja. Wszystkie elementy i procedury przez które przeszedłem, sprawdziłem w praktyce.